7- حج حسین "ع"

... و حسین احرام بر تن کرد و حجی گزارد خاصِ خویش، که ان الله شاء ان یراک قتیلا ...

و اکنون این حسین است که بین صفای گودالِ قتلگاه و مروه ی نهرِ علقم، لبیک گویان و هروله کنان در آمد و شد است و اکنون باید تقصیر کند به کفین عباس. آب ِ فرات،  تشنه ی آن دو دستِ  بریده، خود را به ساحل می کوبد و شرمنده ی لبانِ خشک یارانِ خورشید، می خروشد و بر سر و سینه می زند! و حسین پیش از قربان شدن، این دو دست را از زمین برداشته و بر آن بوسه زده و بر چشم نهاده است... که دستان عباس، همیشه غم از دلش زدوده است...

و علی اصغر، این کوچکترین حاجیِ دشت نینوا و این بزرگترین مظلومِ حج حسینی، بر بالای دستانِ نور، لبیک می گوید با گریه ای تمام ناشدنی، و به آوایی جاودان!

و در این صحرای سوزان، مگر سنگی وجود دارد که رجم کند شیطان را با آن؟! پس دست، زیر گلوی علی اصغر می گیرد و خونش را به آسمان می پاشد تا رجم شوند همه ی شیاطین... و شیطان روسیاه است و خشمگین که حسین، حج نمی گزارد... عشقبازی می کند با رب المحبوب ...

و مگر ابراهیم او را با سنگ نراند که مانع از اطاعتِ پروردگارش شود و اکنون، حسین، اسماعیلِ کوچکش را قربان کرده است در مسلخِ عشق؛... و جن و انس و حور و ملک و زمین و آسمان و زمان همگی مبهوتند از این نحو غزلسرایی!

و اکنون گاهِ نماز است و راز و نیاز، که حسین هماره به نماز و ذکر مشغول و از دنیا و ما فیها بریده! پس حسین بر خاک می افتد و چهره بر این رملِ سوزان می گذارد... سبحان رب الاعلی و بحمده... اما چرا این نماز با خون عجین است و این تیر چیست که بر سینه ی عشقِ عالمین نشسته است؟!

 و جملگی موجوداتِ عالم دانستند که چرا حسین، نماز را بدون رکوع خواند و سر به سجده گزارد!

 و حاجی را، حجِ مقبول بدون قربانی نشاید!... پس ذبحِ عظیم این حج، حسین است که سرش بالای نیزه می رود وخنجر شمرِ دون به خونش سیراب...

و این قربانی در مسلخِ خورشید تقدیم می شود و این قربانی، بس عظیم است که ثمره ی قلبِ  نازنین ریحانه ی رسول خدا و فرزند علی، شیرِ خداست... و محمد، اشرف مخلوقاتِ عالمین غیب و شهود، بس بوسه زده است بر محلی که خنجرِ شمر دیوانه وار می بُرد و خون، فوران می زند به سوی آسمان که این ثار الله است و خونِ خدا همیشه در جوشش است!

راستی! این حسین کیست که عالم همه دیوانه ی اوست؟!...و انا مجنون الحسین !

دکتر عباس پرداختی- داروسازی- عضو هیئت علمی

/ 33 نظر / 9 بازدید
نمایش نظرات قبلی
نازبانو

قشنگ بود و پرمعنی...به متن های دکتر شریعتی مخصوصا مناسک حج از نظر متنی شباهت داشت ادبیات خاصی داشت اما ادبیات ادبیات نبود... اگر ایراد می گیرم ببخشید اما میشه از نظر ادبیاتی شیوا تر بشه.

عباس پرداختی

به دوستی نوشتم: "آنچه ارائه شد واگویه های دل بود در وصف آنکه در محدوده هیچ قلم و دفتری نمی گنجد و از ازل نوری بوده پیرامون عرش از انوار شامخی که در پاسخ به ندای "الست بربکم" بی درنگ پاسخ دادند "بلی" و ما و بلکه همه انسانیت، جملگی مدد از او می جوییم و از آنانی که در عشقبازی روز عاشورا در رسیدن به لقاء یار از یکدیگر پیشی گرفتند...". از همه دوستانی که مرا مرهون زحمت ارسال نظرات و محبتهای خویش نمودند، تشکر می نمایم.

فهیمه عباسی

ترجمان واگویه های دل نیز استادانه بود استاد !

فهیمه عباسی

اما این "بلی" را برخی "آری " معنا کرده اند و برخی "بلا" / که در هر دو صورت موهبتی است و مسئولیتی سخت عظیم

رفیق راه

لا تَدَع زيارَةَ الحُسَينِ بنِ عَلىّ عليه السلام و مُر اَصحابَكَ بِذالِكَ، يَمُدُّ اللّه فى عُمرِكَ و يَزيدُ اللّه فى رِزقِكَ و يُحييكَ اللّه سَعيدا و لاتَموتُ اِلاّ سَعيدا و يَكتُبكَ سَعيدا؛ زيارت امام حسين عليه السلام را رها نكن و دوستان خود را هم به آن سفارش كن، كه در اين صورت، خداوند عمرت را طولانى و روزى ات را زياد مى كند و زندگى ات را همراه با سعادت مى كند و جز سعادتمند نمى ميرى و نام تو را در شمار سعادتمندان، ثبت مى كند.

شاگرد

وَ حَقيقٌ عَلَى اللّه‏ِ اَنْ لا يَاْتيَنى مَكْرُوبٌ اِلاّ اَرُدُّهُ وَ اَقْلِبُهُ اِلى اَهْلِهِ مَسْرورا؛ بر خداوند است كه هيچ گرفتارى به زيارت من نيايد مگر آن كه او را شادمان بازگردانم و به خانواده‏اش برسانم.

سال بالایی

مثل همیشه عالی بودید.

سال بالایی

مثل همیشه عالی بودید.

من

منم با دوست بدون اسممون موافقم کاش میشد صدها نسخه و بلکه هزاران نمونه از شما وجود داشت چرا که تو هر کاری نمونه این . خیلی خوشحالم که افتخار شاگردی شما رو داشته و دارم.لطفا باز هم مطلب بذارین

فرهاد

بسیار علمانه و عارفانه بود امید سعادت دنیا و آخرت شما را دارم